Kapela Liwid – rozhovor

Karlovarská kapela LIWID chystá svou třetí desku a vyráží na regionální tour  
„Máme jasnou vizi a cíle do dalších let.“

 

Kapela LIWID vyráží na regionální tour a chystá se na třetí desku. Tu by chtěla vydat ke svému jubileu, které oslaví na jaře 2019. Předvojem jí budou dva singly, které Liwid chtějí představit svým fanouškům postupně na jaře a na podzim 2018. „Už osm let objíždíme v rámci tour celou republiku a je na čase, abychom se soustředili na svůj kraj. Proto region tour Všude dobře, doma nejlíp – název vznikl podle stejnojmenné nové skladby připravované třetí desky. Chtěli bychom touto region tour založit tradici a každoročně se s ní do našeho kraje vracet,“ uvádí kapela.

Svým fanouškům na sociální síti jste oznámili pracovní pauzu. Tedy na jaře, jak je u vás tradicí, nevyrazíte do klubů?
Je to pracovní pauza. Od roku 2011 jezdíme pravidelně na jaře i na podzim v rámci vlastních tour po klubech. Chceme se soustředit na desku a věnovat jí všechen náš společný volný čas. Dokonce jsme měli po osmi letech první kapelní soustředění na chatě. Bylo to skvělé. Ale bez koncertů a hraní neumíme být, a proto vznikla malá region tour.

Zmiňujete region tour. Jaká bude a na co se fanoušci mohou těšit?
Těšíme se, určitě si to užijeme, všichni. Snažíme se posunout dopředu, především hudebně. I proto, právě v rámci regionální tour, přivezeme do klubů vlastní ověřený zvuk. Dříve jsme byli rádi za vybavení v klubech, ale někdy to může kapele spíš ublížit. Určitě dáme ochutnat z naší připravované desky a přivezeme zajímavé hosty.

Loni vás mohli vidět stálí i noví fanoušci na spoustě zajímavých akcí, kterých vám každoročně přibývá. Jak vás nové publikum vnímá?
Myslíme si a doufáme, že dobře. Jasně, přijede neznámá kapela do neznámého města, takže očekávání je oboustranné. Návštěvníci umí dát najevo spokojenost, a to je to, co nás žene dál, ten úspěch. Letos jsme měli to štěstí, že jsme dostali opravdu, po letech stálého nabízení se, příležitosti zahrát si na pěkných festivalech a slavnostech, taky majálesy byly fajn.

Jak je těžké se prosadit, sehnat nějaký zajímavý koncert?
Určitě těžké. Kapel je přehršel. Dobrých kapel. Pokud máš nějaké preference a ten správný kontakt, je to cesta. Musí se na tom pořád makat, zkoušet, tvořit, a když je příležitost, tak hrát. Nejlepší je, když tě někdo doporučí. My si myslíme, že kapele hodně pomůže nasazená skladba v rádiu.

Brzy (jaro 2019) vaše kapela oslaví jubilejních deset let od založení. Plánujete to nějak oslavit
My slavíme každý rok, že jsme to zase vydrželi J. Deset let, to se musí. Ale to je ještě víc jak rok před námi. Určitě, když se nám podaří vydat do té doby třetí desku, budeme rádi. Jezdíme po celé republice a máme dobrou zpětnou vazbu od lidí, takže nám to dává smysl. Takže plány a sny jsou a my musíme teď udělat vše proto, abychom je proměnili ve skutečnost.

Přeci jenom máte již nějakou zkušenost, dokážete něco poradit úplně začínajícím kapelám?
Neusnout na vavřínech a nemyslet si po první zkoušce, že si z vás každý sedne na prdel. Taky jsme si, jak se říká, nabili hubu. Přistupovat k tomu všemu s pokorou. Kapela musí být parta lidí, kteří si rozumí, musí držet při sobě, pořád se vyvíjet a hrát. Na začátku určitě „za každou cenu“.

Ján Jenda Porada, www.liwid.cz